Patient-, brukar- och anhörigföreningar runt om i landet bildar ofta egna nätverk för att driva gemensamma frågor lokalt och regionalt. Vi stödjer dem i att samverka med varandra och att nå inflytande inom deras prioriterade intresseområden gentemot kommuner och landsting och andra regionala aktörer.

Läs mer om det regionala intressepolitiska arbetet. 

Här nedanför listas föreningarna i bokstavsordning:


Blekinge – NSPH Blekinge

Kansli, info@nsphblekinge.se

Mer info


Dalarna – Dalarnas nätverk för psykiatri

Anette Kruse, anette@khkonst.com


Gotland – NSPH Gotland

Yngwe Lindell, kelpyl@hotmail.com
Sebastian Östborn, mreastborn@gmail.com


Gävleborg – Föreningsnätverken för psykisk hälsa i Gävleborg

Anna Öhman, samordnare, anna.ohman@regiongavleborg.se
Janet Ohlslid, ohlslid@telia.com

Mer info


Halland – NSPH Halland

Mary-Anne Jakobsson, maryanne@nsph-halland.se

Mer info


Jämtlands – Jämtlands läns brukarråd – JLB

Gemensam adress: info@jlbz.se

Ia Linusson, ia.linusson@grongatan.se


Kalmar län – Nätverket för psykisk hälsa i Kalmar län

nphkalmarlan@gmail.com


Norrbotten – NSPH Norrbotten

Tyra Hansson, rsmh.gemenskapen@spray.se

Mer info


Stockholms – NSPH Stockholms län

Kjell Broström, kjell.brostrom@nsphstockholm.se
Conny Allaskog, conny.allaskog@nsphstockholm.se

Hemsida: NSPH Stockholm

Mer info


Skåne – NSPH Skåne

Michelle Nilsson michelle@nsphskane.se
Kansliet, kansli@nsphskane.se

Hemsida: NSPH Skåne

Mer info


Skåne – Malmö: Lokalt forum Malmö

Gemensam adress: lokaltforum@hotmail.se
Hans Hedenby, hans.hedenby@outlook.com
Bo Persson, bopersson@telia.com

Hemsida: Lokalt Forum i Malmö

Mer info


Sörmland – NSPH Sörmland

Kontakt nås via nsph18sormland@gmail.com
Caroline Lind carro_lindh81@hotmail.com

Mer info


Uppsala – NSPH Uppsala

Petra Rohrer, petra.rohrer@sv.se
Cecilia Ingard, cecilia.ingard@regionuppsala.se
Elisabeth Axberg, elisabeth.axberg@hsovisst.se

Mer info


Värmland – Nätverket NSPH i Värmland

Helen Hemberg Erikssson/Eva Lövåker, info@ebl-skolan.se


Västerbotten – Hjärnkoll Västerbotten

hjarnkollvasterbotten24@gmail.com 

Hemsida: www.hjarnkollvasterbotten.se

Mer info


Västernorrland – Västernorrland

Kicki Östensson, kicki.ostensson@gmail.com


Västmanland – NSPH Västmanland

Administration och sociala medier, Ulrika Sonander, ulrika.sonander@nsphvastmanland.se
Samordnare (även Hjärnkoll), Susanne Tell, vastmanland@hjarnkoll.se
Samordnare och ekonomi, Anna Hellsten, anna.hellsten@nsphvastmanland.se
Administration, Carina Johansson, carina.johansson@nsphvastmanland.se

Mer info


Västra Götaland – NSPHiG – Västra Götaland

Sonny Wåhlstedt, sonny@nsphig.se

Hemsida: NSPH i Göteborg

Mer info


Örebro län – NSPH i Örebro län

Birgitta Gunnarsson, anhorigkonsulent@psykiatrisktsamarbete.se

Hemsida: https://orebrolan.nsph.se/

Mer info


Östergötland – NSPH Östergötland

nsph.ostergotland@gmail.com

Mer info